Górskie miasteczko Courmayeur chce zmienić nazwę. Zmiana nazwy ma polegać na dopisaniu do nazwy włoskiej miejscowości wyrażenia Mount Blanc. Leżąca u stóp Dachu Europy miejscowość chce zwiększyć swoją atrakcyjność turystyczną używając dodatkowo powszechnie znanej nazwy góry. Ale chyba nie tylko to włodarze miasta mają na celu.

Zmiana nazwy miasta

Do Courmayeur corocznie przybywa tysiące turystów. Jedną z atrakcji jest kolejka liniowa w bezpośredniej okolicy leżącego we Francji najwyższego szczytu Europy. Baza kolejki znajduje się w pobliskiej wiosce La Palud. Z francuską miejscowością Chamonix łączy miasto tunel. Zmiana nazwy ma przynieść korzyści całemu regionowi. Courmayeur, poprzez zmianę nazwy, chce podkreślić swoje związki z masywem Mont Blanc, u stóp którego leży. Nazwa Courmayeur Mont Blanc ma być kolejnym elementem wzmacniającym atrakcyjność turystyczną. W miejscowości zamieszkiwanej przez niecałe 3000 mieszkańców znajduje się ponad 100 hoteli.

Polityka a zmiana nazwy

Dolina Aosty (wł. Valle d’Aosta, fr. Vallée d’Aoste) to kraina historyczna i autonomiczny region administracyjny Włoch.  Dolina Aosty jest jednym z pięciu włoskich regionów o specjalnym statusie autonomicznym.  Nie bez znaczenia jest więc aspekt polityczny zmiany. Władze regionu zgodziły się na rozpisanie referendum w tej sprawie, które odbędzie się na wiosnę przyszłego roku. Zmiana nazwy to nie tylko ruch marketingowy, ale i manifestacja autonomii regionu Doliny Aosty. Nazwa ma być zmieniona na francuską Courmayeur Mont Blanc, a nie na włoską Courmayeur Monte Bianco. Podkreślanie autonomii jest elementem budowania wizerunku regionu. Sam Mount Blanc leży we Francji, a historia Doliny Aosty jest zawiła i pogmatwana. Ten najmniejszy autonomiczny region Włoch przez wieki przechodził przez ręce wielu różnych państw. Na początku V wieku naszej ery dolina należała do Burbonów. Dwa wieki później włączono ją do państwa Franków. Na początku XIX wieku w dolina wraz z Sabaudią była częścią Francji. Po kilkunastu latach uzyskała status części włości dynastii Sabaudzkiej. Po kolejnych kilkudziesięciu latach weszła w skład zjednoczonego królestwa Włoskiego. W regionie doliny język francuski jest zrównany prawnie z językiem włoskim. Dlatego zarówno język francuski jak i włoski są nauczane w szkołach. Ciekawostką jest to, że to uczniowie decydują, w którym języków będą mieli zajęcia. W ostatnich latach francuski staje się dominujący.  Zmiana nazwy na francuską Courmayeur Mont Blanc tylko ten fakt umacnia, a marketing miesza się z polityką.